Pilot Dalga Enerji Santrali Protokolü İmzalandı

Pilot Dalga Enerji Santrali Protokolü İmzalandı
09-06-2017 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 1401
A- A+

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından bir süredir bölgemizde Dalga Enerjisi Pilot Tesisi kurulması üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Dalgadan enerji elde edilmesi pilot tesisiyle alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve farkındalık yaratılması, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının desteklenmesi ve dalga enerjisi üretim tesisinin verimliliğinin test edilmesi amaçlanmaktadır.

Bu amaç doğrultusunda Pilot Dalga Enerji Santrali ile ilgili bir proje grubu oluşturulmuş ve 30 Aralık 2016 tarihinde proje ekibiyle Ajans hizmet binasında bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen toplantı neticesinde projeyle ilgili tüm tarafların yetki, görev ve sorumlulukları içeren bir mutabakat zaptı oluşturulmuştur.

Söz konusu mutabakat zaptı çerçevesinde Avustralya merkezli CSG Exploration and Production Services firması tarafından 50 kW kurulu güce sahip bir pilot tesis kurulması planlanmakta olup söz konusu yatırım ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Sistemin üreteceği elektrik ortalama 25 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Pilot tesiste üretilecek elektrikle Zonguldak'ta yapımı sürmekte olan ve Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından çalışmaları yürütülen Manolya Parkın enerji ihtiyacının karşılanması planlanmaktadır.

9 Haziran 2017 Cuma günü Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Hizmet Binasında Zonguldak Valisi Sayın Ali KABAN'ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantı ile Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak İl Özel İdaresi, Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve CSG Exploration and Production firması arasında Pilot Dalga Enerji Santrali mutabakat zaptı imzalanmıştır.

İlgili Fotoğraflar