Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı Zonguldak’ta yapıldı

Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Paydaş Toplantısı Zonguldak’ta yapıldı
14-11-2018 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 480
A- A+

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi ürünlerinde yerlileştirmeye dayalı bir ekonomik dönüşümün temellerini oluşturarak milli teknoloji, güçlü sanayi hamlesinin tesis edilmesi ve sanayi tabanının güçlendirilmesi amacıyla “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi” kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından paydaş toplantılarının ilk ayağı Zonguldak’ta düzenlendi.

Toplantıya Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, KOSGEB ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü, OSB ve TSO temsilcileri, sendika başkanları, sanayiciler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, “Sanayi hamlesi sürecinde yeni ekonomi programını gerçekleştirirken sanayinin önündeki sorunların tespiti ve bu sorunlara yönelik olarak getirilen çözüm önerileri kapsamında merkezi düzeyde bir çalışma gerçekleşiyor. Sanayi Teknoloji Bakanlığı bu çalışmayı yerel düzeyde paydaşların da katılımıyla gerçekleştirebilmek için yönetim kurulu gündem maddesi olarak bu hususu ele almamızı istedi. Bu kapsamda Bakanlık tarafından belirlenen beşeri sermaye, kurumsal yapılanma, fiziki altyapı, ulusal ve uluslararası pazara erişim ve tutunma, üretim maliyetleri, devlet destekleri, kalite ve markalaşma, profesyonel danışmanlık gereksinimi, mevzuata dair sorunlar ve ekonomik belirsizlik temelinde 11 tane başlık odağında sizlerle tartışacağız. Bunlar aslında birbirinin içine geçmiş sorunlar, örneğin ekonomik belirsizlikten bahsederken aslında finansmana erişime  de değiniyoruz. Bu başlıklar formatında sorunlar ve çözüm önerilerini görüşeceğiz. Bu toplantılardan çıkan sonuçları raporlayıp bakanlığa ileteceğiz. Yerel düzeyde katılımcı bir anlayışın gelişmesi ve il bazında sorunların iletilmesi noktasında çok güzel bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından Elif Acar, Finansmana Erişim (İşletme ve Yatırım Sermayesi), Beşeri Sermaye, Kurumsal Yapılanma, Fiziki Altyapı, Ulusal ve Uluslararası Pazara Erişim ve Tutunma, Üretim Maliyetleri, Devlet Destekleri, Kalite ve Markalaşma, Profesyonel Danışmanlık Gereksinimi, Mevzuata Dair Sorunlar, Ekonomik Belirsizlik başlıkları altında sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin görüş bildirilmesi sürecini başlattı. Her bir başlık gündeme alındığında katılımcıların belirttikleri sorunları ve çözüm önerileri de Ajans personelleri tarafından kayıt altına alındı.

İlgili Fotoğraflar