Kozlu – Zonguldak – Üzülmez Demiryolu Projesi İlerleme Toplantısı Gerçekleştirildi

Kozlu – Zonguldak – Üzülmez Demiryolu Projesi İlerleme Toplantısı Gerçekleştirildi
23-05-2018 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 462
A- A+

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının, "Kozlu – Zonguldak – Üzülmez Demiryolu Hattı Fizibilite Raporu ve Konsept Geliştirme Çalışması" kapsamında 23 Mayıs 2018 tarihinde BAKKA konferans salonunda proje ilerleme toplantısı yapılmıştır.

Toplantıya Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası, Zonguldak Belediyesi, Kozlu Belediyesi, TTK Kozlu Taşkömürü İşletme Müessesesi Müdürlüğü, TTK Liman ve Demiryolu İşletme Müdürlüğü, Zonguldak İl Özel İdaresi, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Zonguldak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, TCDD 2. Bölge Müdürlüğü, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyeleri, Office PAN Mimarlık, yüklenici firma temsilcileri ile BAKKA yetkilileri katılım sağlamıştır.

BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar’ın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı; KİVİ Stratejik Planlama A.Ş. temsilcilerinden Ömer Yılmaz’ın sunumuyla devam etmiştir. Yılmaz sunumunda TTK tarafından kömür madeni taşımasında kullanılan Kozlu-Zonguldak-Üzülmez demiryolu hattının turizm ve kent içi ulaşım amaçlı kullanımının senaryoları, mekânsal sıkıntılar, diğer kurumların projeye bakışı, işin yasal mevzuat yönünden durumu, olası güzergâh ve durak noktaları ile Türkiye ve dünya örneklerini gösteren bir sunum yapmıştır.

Sunuma müteakip, var olan turizm potansiyelinin endüstriyel mirası da kapsayacak şekilde değerlendirilmesini amaçlayan bu çalışmada tüm paydaşların düşünceleri karşılıklı görüş alışverişi ve soru cevap bölümüyle tamamlanmıştır.

İlgili Fotoğraflar