KADEM 28. Şubesini Zonguldak’ta Açtı

KADEM 28. Şubesini Zonguldak’ta Açtı
05-02-2018 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 456
A- A+

Kadın ve Demokrasi Derneğinin (KADEM) 28’inci şubesi Zonguldak’ta açıldı.

KADEM Zonguldak temsilciliğinin açılış törenine; Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, KADEM Başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Özcan Ulupınar ve Faruk Çaturoğlu, AK Parti MKYK Üyesi Sevda Tığ, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, ZTSO Başkanı Metin Demir, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, BAKKA Genel Sekreter Vekili Elif Acar, İl Müftüsü Rüstem Can,  Zonguldak Dernekler İl Müdürü Gülden Ak, bazı daire müdürleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşunda ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını KADEM Zonguldak Şube Başkanı olan Züleyha Yıldırım yaptı.

Yıldırım: “Altında karaelmas üzerinde pırlanta gibi insanların olduğu şehitler diyarı Zonguldak’ın Türkiye genelinde 28. KADEM temsilciliğini açmaktan gurur duyuyoruz. KADEM, 2013 yılında Başkanımız Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz ve Başkan Yardımcımız Sayın Sümeyye Erdoğan Bayraktar hanımefendinin önderliğinde 8 Mart dünya kadınlar gününde kuruldu. Kurulduğu günden bu yana yaptığı çalışmalarla hep ses getiren ve gönül köprüleri kuran bir kuruluş oldu. Kadın varsa demokrasi var diyen KADEM; kadınlarımızı, geleceğin anneleri olan genç kızlarımızı sosyal, siyasal, ekonomik anlamda güçlendirerek topluma yön veren, sorunlara çözüm üreten söylem ve politikalar geliştiren bir sivil toplum kuruluştur. Biz Zonguldaklı kadınlar olarak, KADEM çatısı altında kadınlarımızın her alanda var olmaları için gayret göstereceğiz. Başkanımızın da işaret ettiği gibi kadının erkeği erkeğin kadını tamamladığı bir dünya oluşturmak için elimizden geleni yapacağız. KADEM; farklı sahalarda çalışan, üreten farklı donanım ve birikimlere sahip olan, milli ve manevi değerleri taşıyan, haklarını bilen kadınlarımızın ulusal ve uluslararası platformda dünya kadınları ile rekabet edebilecek düzeye getiren bir vizyon ile bu yola çıktı. Zonguldaklı kadınlar olarak bu yolculukta biz de varız diyoruz.”

YILMAZ: “AİLEYİ OLUŞTURAN İKİ TEMEL VARLIK KADIN VE ERKEKTİR”

KADEM Başkanı Doç. Dr. E. Sare Aydın Yılmaz: “Biliyorsunuz ülke olarak, Müslümanlar başta olmak üzere dünyanın her noktasında zulme, ayrımcılığa ve baskıya uğrayan, halkların yanında yer aldık. Çünkü biliyoruz ki yardımlaşmak, zalimin karşısında durmak inancımızın da bir gereğidir. Dünya değişmekte, yaşam biçimleri çeşitlenmekte,  tarih hiç durmaksızın bu hareketliliği yazmaktadır. Bu değişim hiç kuşkusuz erkek ve kadın eli ile yapılmaktadır. Kadın ve erkek,  birey olarak ele alındığında, yaşamı devam ettirmek için birbirini tamamlayan bir bütün olarak karşımıza çıkarlar. Bu bütünlük referansını manevi değerlerden, aile olmaktan ve kültürden alır.  İşte tam da bu nedenle bir sivil toplum örgütü olarak meseleye salt kadın ve cinsiyet odaklı değil,  insan olmak ve insan hakları kapsamında baktığımızı ifade etmek isterim. Toplumu, aileyi oluşturan iki temel varlık kadın ve erkektir. Ancak kadın ve kadının rolü maalesef uzun zaman boyunca ötekileştirilmiş, arka plana itilmeye çalışılmıştır. Oysaki kadının ilerlemesi sadece bir kadın meselesi değildir.  Toplumsal adaletin bir şartı olmakla birlikte demokratik, adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yoludur. 15 yılı aşkın süredir, kadının ilerlemesi ve kalkındırılması noktasında politika ve stratejiler üretiliyor, vizyon çalışmaları yapılıyor. Elbette olumlu çok gelişme kaydetmemize rağmen, henüz tam olarak istediğimiz seviyeye gelebilmiş değiliz. Ancak biz kadınlar olarak bu çalışmaların devamını, kazanımlarımızın yeni kazanımlarla taçlanmasını talep ediyoruz. Hepinizin bildiği bir 28 Şubat gerçeği yaşandı. Bugün uluslararası alanda bayrağımızı, ülkemizi temsil eden genç kızlarımızın üniversite kapılarından geri çevrildiği günleri geçirdik.  KADEM olarak bizler de diyoruz ki daha insan hakları merkezli, yaşanabilir bir dünya için, kadının etkinlik alanının güçlendirilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk dibi alanlarda fırsat ve olanaklardan eşit, adil bir biçimde yararlanması son derece önemlidir. Kadın ve erkeğin birbirini tamamladığı, rollerin adil, hakkaniyetli ve dengeli şekilde dağıtıldığı, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırıldığı bir düzen inşa etmeliyiz. Bunu temel meselemiz olarak görmeliyiz. Zira bu hepimizin görevi, hepimizin ortak sorumluluğudur.  Zonguldak Temsilciliğimizin de bu doğrultuda yapacağı çalışmaların şimdiden hayırlı olması temenni ediyorum.”

ÇINAR: “KADIN İÇİN SÖYLENECEK MİLYONLARCA SÖZ VAR”

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar: “KADEM Türkiye’mize ve Zonguldak’ımıza hayırlı olsun. Cenabı Allah kalıcı, ufuk açıcı, kadınların haklarını, onurlarını, kendilerini temsil edebilecek etkinlikte faaliyetler ve hayırlı hizmetler yapmayı kendilerine nasip eylesin. Onlara destek olmayı da bizlere nasip eylesin. Kadınlara yapılan haksızlıkları, zulümleri, şiddeti Amerika’da, İngiltere’de, Rusya’da da bulabilirsiniz. Dünyanın her yerinde de bulabilirsiniz. Bu bir toplumsal ahlak meselesidir. Ahlakı yüce dinimiz Kuranı Kerimin bize öğrettikleri ve onu bize öğreten Resulullah Efendimizin hayatından ele alırsak; kadınların hak ve hukuk meselesi gerçekten kalmayacaktır. Kadın için söylenecek milyonlarca söz var. Kadın anadır, analık kavramı üretkenliği ifade eder. Esas olmayı ifade eder. Her konuda güzelliği, yüceliği, derinliği, büyüklüğü ifade eder. Cenabı Allah büyük şartlar koştuğu cenneti anaların ayakları altına seriyor. Dolayısıyla bu konuda söylenecek hiçbir şey yok. Burada şu öne çıkıyor; fiziki güç dediğimiz iş var ya, erkek kadından fizik olarak daha güçlü olduğu için kadın hakları diye bir mevzu bugün konuşuluyor ama kadınlar fizik olarak erkeklerden güçlü olsalardı bugün erkek hakları diye bir toplantı yapıyor olabilirdik. Dolayısıyla burada güçlü olanın adil olması gerekir. Ahlaklı olması gerekir. Güçlü; adil, ahlaklı, edepli olursa kadınların hak diye bir meselesi kalmaz.”

Konuşmaların ardından Zonguldak Müftüsü Rüstem Can’ın dua etmesinin ardından KADEM Zonguldak Şubesinin açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi.

İlgili Fotoğraflar