BAKKA MEB İşbirliği İle Proje Akademileri Gerçekleştirildi

BAKKA MEB İşbirliği İle Proje Akademileri Gerçekleştirildi
19-12-2017 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 1009
A- A+

Avrupa Birliği fonları başta olmak üzere, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerindeki ortaöğretim kurumlarına yönelik farklı ulusal ve uluslararası fonları kullanma kabiliyetini geliştirme, ortaöğretim kurumları personelinin proje hazırlama kapasitesini arttırma, Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde proje döngüsü yönetimi ve mantıksal çerçeve yaklaşımını güçlendirebilmek adına Proje Akademisi adı altında Zonguldak, Bartın ve Karabük İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında imzalanan protokoller uyarınca üçer (3’er) günlük Uygulamalı Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimleri gerçekleştirilmiştir.

Eğitimlerin ilki 22-24 Kasım Aralık 2017 tarihlerinde Karabük’te 41 kişinin katılımı ile tamamlanmıştır. Eğitim kapsamında Proje Yönetimi ve Proje Döngüsü Yönetimi kapsamında uygulamalı bilgilendirmeler geçekleştirilmiştir. Bu çerçevede, bilhassa yeni genişletilmiş mantıksal çerçeve matrisi uygulamalı çalışma ile katılımcılara aktarılmıştır. Eğitimde özellikle mevcutta programları açık olan Erasmus+ Programı 2018 için uygulamalı örnek proje yazımları yapılmıştır. Bu kapsamda gruplar halinde gerçekleştirilen çalışmalarda altı (6) farklı proje fikrinin Erasmus+ Programına yönelik olarak taslak şekilde hazırlanması sağlanmıştır. İlgili proje fikirlerinin bu seneki çağrı kapsamında sunulması beklenmektedir.

Karabük Proje Akademisi sunumuna erişmek için tıklayınız.

Eğitimlerin ikincisi 30 Kasım – 2 Aralık 2017 tarihlerinde Zonguldak’ta Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı konferans salonunda 38 öğretmenin katılımı ile düzenlenmiştir. Eğitim kapsamında teorik Proje Döngüsü Yönetimi konularından ve yeni genişletilmiş mantıksal çerçeve matrisi uygulamasından sonra, Erasmus+ Programı 2018 için altı (6) farklı proje fikrinin taslak olarak tasarlanması ve yazılması sağlanmıştır. Katılımcılar tarafından bu yılki Erasmus+ Programına ilgili proje fikirlerinin sunulması beklenmektedir.

Zonguldak Proje Akademisi sunumuna erişmek için tıklayınız.

Eğitimlerin sonuncusu 4-6 Aralık 2017 tarihlerinde Bartın Köksal Toptan Anadolu Lisesi’nde 22 öğretmenin katılımı ile düzenlenmiştir. Zonguldak ve Karabük illerindeki gibi Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi tamamlanarak, Erasmus+ Programı 2018 için dört (4) ayrı proje fikrinin taslak olarak hazırlanması sağlanmıştır. Bu proje fikirlerinin de Erasmus+ Programının bu yılki çağrısına sunulması beklenmektedir.

Bartın Proje Akademisi sunumuna erişmek için tıklayınız.

Karabük, Zonguldak ve Bartın illerinde tamamlanan proje akademisi eğitimlerinin bölgedeki proje yazma kapasitesinin artırılmasına ve ulusal/uluslararası hibe programlarından daha fazla yararlanılmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı bünyesinde proje akademisi adı altında uygulamalı proje döngüsü yönetimi eğitimleri verilmeye devam edecek olup, bu eğitimlerin bir kısmının imzalanacak protokoller çerçevesinde belirlenen odak katılımcı gruba ve odak bir çağrıya yönelik olması öngörülmektedir.

İlgili Fotoğraflar