Siber Güvenlik Eğitimleri Başlıyor

08-02-2019 Okunma Sayısı: 479
A- A+

Siber Güvenlik Eğitimleri Başlıyor

2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi kapsamında, siber güvenlik alanında uzmanlaşmak isteyen personel, araştırmacı ve öğrencilerin teşvik edilerek yetkin insan kaynağı oluşturulmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi önemle vurgulanmıştır. Bu kapsamda ilimizde birçok siber güvenlik çalışmasında yer alan kurumlarımızdan olan Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında Siber Güvenlik Eğitimi projesi kapsamında işbirliği yapılarak bu konuda yetenekli öğrencilere siber güvenlik eğitiminin verilmesi ve farkındalık sağlanması için örnek bir çalışma başlatılmıştır.

Proje ile ülkemizin ulusal stratejilerine hizmet ederken ayrıca yetişmiş insan gücünü artırarak dünya çapında ihtiyaç duyulan siber güvenlik uzmanı ihtiyacının karşılanmasında Zonguldak ilinin en yüksek payı alması amaçlanmaktadır. Proje ilimizde siber güvenlik kültürünün yaygınlaşmasına imkân sağlarken aynı zamanda yeni meraklı gençlerin oluşmasına ve ülke olarak uluslararası alanlarda söz sahibi olmamıza katkı sağlayacaktır.

Siber güvenlik konusunda öğrencilerimizin ufkunu açacağı düşünülen model projemiz kapsamında ilimizde siber güvenlik konusunda istekli, hevesli ve meraklı 10 öğrenciye ilk etapta teknik altyapı eğitimleri verilerek öğrenciler daha ileriki eğitimlere hazırlanacaktır. Eğitim veren ve eğitim alanların katılımları gönüllülük esasına dayanmakta olup tamamen ücretsiz olacak eğitim hafta içi iki gün okul sonrası olarak planlanmaktadır.  Eğitim katılımları için son başvuru 12.02.2019 Salı günü olup öğrenci sayısının yüksek olması durumunda uygulamalı eleme sınavı 13.02.2019 tarihinde saat 17:00’da Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Eğitim Salonunda yapılacaktır.