26 Kasım 2020 - 541 Okunma

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) TR81 Bölgesinde kalkınma hamleleri ve sektörel çeşitliliğe yönelik yapılan araştırmalar kapsamında hazırlanan ‘’TR81 Batı Karadeniz Bölgesi’nde Levrek (D. labrax), Gökkuşağı Alabalığı (O. mykiss) ve Deniz Alabalığı (O. mykiss) Yetiştiriciliği için Potansiyel Üretim Olanaklarının Araştırılması Ön Fizibilite Raporu’’ lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Çevrim içi gerçekleştirilen ve Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ın başkanlık yaptığı toplantıya; Kalkınma Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odaları, Sivil Toplum Kuruluşları ve kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Suzer tarafından balık yetiştiriciliği sektörünün Türkiye ve Dünyadaki genel durumunun, gelişme ekseninin, ihracat ve pazar potansiyelinin ele alındığı ve Batı Karadeniz Bölgesindeki üretim potansiyelinin değerlendirildiği bir sunum gerçekleştirildi.

Vali Tutulmaz tarafından Batı Karadeniz Bölgesinin su ürünleri yetiştiriciliği bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu ve bu kapsamda bölgemizde su ürünleri yetiştiriciliği konusunda yatırımlara ağırlık verilmesi gerektiği ifade edildi.

Su ürünleri yetiştiriciliği konusunda bölgede var olan fırsatlar ve atılması gereken adımlar ile ilgili katılımcı soru ve katkıları ile toplantı sona erdi.

BAKKA tarafından hazırlatılan rapor bakkakutuphane.org adresi üzerinden kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Diğer Haberler
Facebook'ta
Takip Et
İnstagram'da
Takip Et
Twitter'da
Takip Et
Youtube'da
Takip Et