10 Eylül 2020 - 464 Okunma

2020 yılı Sanayi ve Çevre Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında Karabük Belediyesi’nin başvuru sahibi olduğu “Plastik Atıkların Piroliz Yöntemi ile Bertaraf Edilmesi ve Geri Kazanımı” adlı proje için Karabük Valisi ve BAKKA Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Gürel ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili arasında destek sözleşmesi imzalandı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Refik Polat, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Mescier sözleşme imzalama töreninde hazır bulundu.

Proje, Karabük’te büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelere ait geri dönüştürülemeyen, çevre, toprak ve su kirliliğine yol açan plastik atıkların toplanarak piroliz yöntemiyle pirolitik yağ ve tiner gibi değerli ürünlere dönüştürülmesi hedefiyle hazırlanmıştır. Proje kapsamında farkındalık seminerleri ve eğitimlerin düzenlenmesi, piroliz ünitesinin kurulması, geri dönüşüm kutularının hedef bölgelere yerleştirilmesi faaliyetleri planlanmıştır. Proje ile kurulacak piroliz ünitesinde pirolitik yağ ve tinere dönüştürülecek plastik ve lastik atıkların Karabük Belediyesi şantiye birimlerinde ısınma veya jeneratör yakıtı olarak kullanılması planlanmaktadır. Projede Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ile Karabük Üniversitesi ortak olarak yer almaktadır.

BAKKA, 3.221.970,00 TL bütçeli proje için %75 oranla 2.416.477,50 TL hibe desteği vermeyi taahhüt etmektedir.

Projenin Karabük, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dileriz.

Diğer Haberler
Facebook'ta
Takip Et
İnstagram'da
Takip Et
Twitter'da
Takip Et
Youtube'da
Takip Et