Kömüre Giden Demiryolu – Tren Turizmi Projesi

Kömüre Giden Demiryolu - Tren Turizmi Projesi, Zonguldak ilinde madencilik kültürünü kullanarak turizmi harekete geçirmek ve kültür odaklı bir içerikle mevcut demiryolu hatlarını kullanarak turizm amaçlı tren turu düzenlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen konsept bir projedir. Proje ile Batı Karadeniz Bölgesinin mevcut turizm ve kültür potansiyeli ile ihtiyaçlarını ortaya koyarak, ekonomik, kültürel ve sosyal alanlarda gerçekleştirilmesi hedeflenen kalkınma stratejileri incelenmektedir.

 Projenin hazırlık aşamasında talep analizi, mevcut durum analizi ve saha çalışmaları yapılmış olup ‘Kelebeğin Rüyasına Yolculuk’ ismiyle 2017 yılında bir tanıtım organizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tur organizasyonuna sosyal medya fenomenleri, yerel rehber, TÜRSAB yetkilileri, tur acenteleri ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör işletmelerinden temsilciler davet edilerek Kömüre Giden Demiryolu Projesinin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Kömüre Giden Demiryolu projesi ile 2018 yılında Şehir Ödülleri Türkiye yarışmasına katılım sağlanmıştır. Göbeklitepe Projesinin kazandığı yarışmada Kömüre Giden Demiryolu Projesi ikinci olmuştur.

Ayrıca projenin internet ve sosyal medya platformlarında bilinirliğini artırmak ve bölgenin turizm potansiyeli hakkında aktif ve sürdürülebilir tanıtımını sağlamak amacıyla 2019 yılında ‘Yeşil Rota’ konsepti ile internet sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturulmuştur.

Sonuç olarak proje ile bölgenin mevcut turizm ve kültür değerleri hâlihazırdaki tren yollarıyla bütünleştirilmiş, bir turizm koridoru oluşturulmuş ve alternatif bir turizm güzergâhı ortaya koyulmuştur. Ankara-Zonguldak hattındaki demiryolunun rehabilitasyon çalışmaları önemli ölçüde tamamlanmış olup, bakım ve onarım çalışmaları devam etmektedir. Demiryolunun kullanımı, söz konusu çalışmaların tamamlanması ve pandemi sebebiyle alınan tedbirlerin kaldırılması ile mümkün olacaktır.

Projenin tam anlamıyla hayata geçmesiyle bölge illeri arasında doğal bir entegrasyon sağlayarak çarpıcı bir turizm destinasyonu oluşturulmasına katkı sunacaktır.

Facebook'ta
Takip Et
İnstagram'da
Takip Et
Twitter'da
Takip Et
Youtube'da
Takip Et