Batı Karadenizi Keşfet

Batı Karadenizi Keşfet
10-08-2017 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 686
A- A+

BATI KARADENİZİ KEŞFET

#batikaradenizikesfet #explorewesternblacksea

Sosyal medyanın her geçen gün önem kazandığı, turizmde karar alma mekanizmasında etkin rol oynadığı günümüzde Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı da sosyal medya üzerinden Batı Karadeniz Bölgesinin doğal güzelliklerinin ve turizm değerlerinin ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımına katkıda bulunmak için Ajansın faaliyet gösterdiği Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinden oluşan Batı Karadeniz Bölgesinin tanıtımını yapmak amacıyla yedi kişiden oluşan bir sosyal medya fenomeni grubunu 9-15 Temmuz tarihlerinde bölgeye getirmiştir.

Tanıtım etkinliğinde bulunan heyet içerisinde 4 Türk ve 3 Yabancı fenomenin yer alması sağlanarak bölgenin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tanıtımı hedeflenmiştir. Heyetin etkinlik süresince bölgemizde Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinde ikişer gün vakit geçirmeleri sağlanmıştır.

Katılımcılara bölgenin tarihi, turistik ve kültürel alanları ile doğal güzelliklere sahip yerleri gezdirilerek fotoğraf ve video çekmeleri, bunları sosyal medya üzerinden paylaşmaları sağlanmıştır. Etkinlik boyunca Instagram üzerinden toplam 43 fotoğraf/video gönderimi ile 288 hikaye paylaşımı gerçekleştirilmiştir.

Etkinlik boyunca yapılan paylaşımlardan fotoğraflar kısa sürede toplam 379 bin beğeni almış ve videolar ise 115 bin görüntülenmeye ulaşmıştır. Yaklaşık yarım milyon insanın paylaşımları doğrudan beğendiği/etkileşime geçtiği bu etkinlik kapsamında yer alan 7 Instagram fenomeninin toplamda 6,8 milyona ulaşan takipçisi eş zamanlı olarak tüm paylaşımları görebilmiştir. Ulusal ve yerelde farklı Instagram hesaplarından TV kanalları, köşe yazarları ve diğer kullanıcılar da bu etkinlikten haberdar olarak kendi sosyal medya hesaplarından yapılan gönderimleri tekrar paylaşarak tanıtımın daha geniş kitlelere ulaşmasına çok önemli katkıda bulunmuştur.

Fenomenlerin bölgemizde gezilen noktalarla ilgili görüşleri ve dünya örnekleriyle kıyaslamaları da geri bildirimlerle alınmış olup ilgili kurum/kuruluşlarla süreç içerisinde paylaşılacaktır. Turizmde tanıtıma modern ve farklı bir bakış açısı getiren bu etkinliğin popüler kültürde kendine yer edinerek, bölgeye sağlayacağı katma değerin alışılmış yöntemlere göre daha yüksek olacağı düşünülmektedir.

Etkinliğe katılan sosyal medya fenomenlerinin hesapları aşağıda yer almaktadır;

@izkiz  @iamtravelr  @bihterelis  @sassychris1  @saaggo  @ilhan1077  @aysesivil

İlgili Fotoğraflar