Türkiye' de Bir İlk!

Türkiye' de Bir İlk!
27-03-2017 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 1443
A- A+

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından bölge potansiyellerinin ön plana çıkarılması çalışmaları kapsamında dalga enerjisinden elektrik üretilmesi üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Avustralya menşeli CSG Exploration and Production Services firması ile gerçekleştirilen görüşmelerde Zonguldak’a ücretsiz bir pilot tesis kurması talep edilmiş ve firma 50 KW kurulu gücündeki bu tesisi ücretsiz olarak kurmayı kabul etmiştir. 50 kW kurulu gücündeki pilot tesisten elde edilen elektrik enerjisi ortalama 25 hanenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Pilot tesiste üretilecek elektrikle Zonguldak Merkez'de yapımı süren Manolya Parkın tüm elektrik ihtiyacı karşılanarak Türkiye'de bu alanda bir ilk gerçekleștirilecektir.

Kurulumu sağlanacak olan bu pilot tesisle birlikte Zonguldak’ta ve Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek dalga enerjisinden elektrik üretimine yönelik önemli bir adım atılacak, alternatif enerji kaynaklarının kullanımı teşvik edilecek ve dalga enerjisinin verimliliği ölçülebilecektir. Böylelikle, enerji yatırımları için karlı bir yatırım ortamı oluşturulabilecek, yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları desteklenebilecek, alternatif enerji kaynakları hususunda farkındalık yaratılabilecektir.

Zonguldak Valiliği, Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak İl Özel İdaresi,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve CSG Exploration and Production Services firması arasında imzalanacak mutabakat zaptı ile tarafların ortak sorumluluğunda Pilot Dalga Enerji Santrali kurulumu sağlanacaktır. Avustralya firması yetkililerinin bölgemize gelişiyle Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan imza töreninin ardından santralin kurulum çalışmalarına başlanacaktır.  

İlgili Fotoğraflar