Gençlere Yönelik Girişimcilik Programı İşbirliği Protokolü İmzalandı

Gençlere Yönelik Girişimcilik Programı İşbirliği Protokolü İmzalandı
29-11-2019 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 61
A- A+

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Kalkınma Ajansları için 2019 yılı teması olarak belirlenen “Mesleki Eğitim” kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir.

Orta öğretim düzeyinde gençlerin girişimci zihin yapısına sahip bireyler olarak yetişmesini sağlayarak onların iş yaşamına hazırlanmaları, küresel bakış açısı kazanmalarının sağlayacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile Bartın, Karabük, Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Genç Başarı Eğitim Vakfı arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Protokol kapsamında Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından ortaöğretim düzeyindeki gençlere yönelik uygulamalı eğitim programlarının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

Bu doğrultuda Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın uygulamalı programlarından bir tanesi olan “GençBizz Lise Girişimcilik Programı” ile ortaöğretim düzeyindeki gençlere yönelik girişimcilik eğitimlerinin verilmesi, gençlerin girişimcilik becerilerinin geliştirilmesi ve ekonomik hayatta aktif rol almalarının sağlanması hedeflenmektedir.

Lise Girişimcilik programının ilk adımı olan Öğretmen Eğitiminin 9-10 Aralık 2019 tarihleri arasında Karabük Safranbolu’da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Öğretmen Eğitimine Zonguldak, Karabük ve Bartın illerinden 20’şer öğretmenin katılması, Öğretmen Eğitimini tamamlayan öğretmenlerin daha sonra görev yaptıkları okullarda sayısı 6 ila 24 arasında değişen öğrencilerden takımlar oluşturması, girişimcilik alanında eğitim ve etkinlik çalışmaları gerçekleştirmesi öngörülmektedir.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı sayesinde lise düzeyindeki öğrencilerimiz kendi okullarında mini şirketlerini kurarak öğretmenlerinin rehberliği ve iş dünyası gönüllü mentörlüğünde iş fikri oluşturmayı ve iş fikrini girişime dönüştürmeyi deneyimleme fırsatına sahip olacaklardır.