Turizm Eşleştirme Grubunun İlk Toplantısı Gerçekleştirildi

Turizm Eşleştirme Grubunun İlk Toplantısı Gerçekleştirildi
01-11-2019 Sayfa Sonuna git Okunma Sayısı: 81
A- A+
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kalkınma ajansları eşleştirme programı kapsamında bir araya gelen Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) temsilcileri tarafından turizm alanında birlikte uygulanabilecek faaliyetler üzerine toplantı gerçekleştirilmiştir.
Program kapsamında bir araya gelen Ajanslar tarafından turizm alanındaki tecrübelerin paylaşılarak bir sinerji yaratılması, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaşması ve ortaya çıkacak yeni fikirlerden hareketle ortak projelerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Bu doğrultuda Ajansımız ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın ortak ev sahipliğinde gerçekleştirilen programın ilk gününde Kastamonu’da gerçekleştirilen toplantıda üç kalkınma ajansının turizme yönelik faaliyetleri ve 2020 çalışma programları üzerinde değerlendirmelerde bulunulmuştur. Toplantıda her ajansın turizme ilişkin edindiği tecrübeler sunumlar eşliğinde katılımcılar ile paylaşılmıştır. Üç ayrı bölgede turizmin geliştirilmesine yönelik fikirlerin de tartışıldığı toplantıda, ajanslar arasında geliştirilmesi muhtemel ortak projeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansında gerçekleştirilen toplantıya KUZKA Genel Sekreteri Serkan GENÇ, BAKKA Genel Sekreteri Muhammed Ali OFLAZ, BAKA Genel Sekreteri Volkan GÜLER, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Uzmanı Tuğba DENİZ ile ajansların görevli uzman personeli katılmıştır.
Programın saha ziyaretleri kısmında ajans görevlileri TR82 Bölgesi’nin önemli turizm unsurları arasında yer alan Ilgaz ve Yıldıztepe kış turizm merkezleri, Daday Doğal Yaşam ve At Çiftlikleri, Kasaba Köyü Mahmut Bey Cami, Küre Dağları Milli Parkı alanlarında incelemelerde bulunmuşlardır. Saha çalışmalarına Doğa Koruma ve Milli Parkları Bölge Müdürlüğü ekipleri de eşlik etmişlerdir.
Kastamonu’da ilk kısmı tamamlanan programın, ikinci kısmında ise Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı sorumluluk sahasında bulunan ve önemli turizm unsurları arasında yer alan Bartın Ulus Ulukaya Şelalesi, Küre Dağları Milli Parkı, Safranbolu Tarihi Çarşısı, Tios Antik Kenti, Zonguldak Maden Müzesi ve Eğitim Ocağında incelemelerde bulunulmuştur. 
Program Batı Karadeniz Kalkınma Ajansında gerçekleştirilen ve birlikte gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında ortak kararın alındığı kapanış toplantısı ile son bulmuştur.

İlgili Fotoğraflar